Kā darbojas alkometrs? Alkometru veidi

Alkometrs ir mērierīce, kas mēra alkohola daudzumu izelpā. Kad jūs pūšat alkometrā, jūsu izelpas paraugs nonāk alkometra sensorā. Pamatojoties uz to, alkometra sensors izdod elektrisko signālu, uz kā pamata alkometra procesors, salīdzinot rezultātu ar apkopes laboratorijā uzkrātajiem standartiem, aprēķina pārbaudāmās personas reibuma līmeni. Tā kā sensoru darbība laika gaitā mainās, ir nepieciešama regulāra alkometru apkope un kalibrēšana, kuras laikā ierīces atmiņā tiek atkal saglabātas sensora pašreizējam stāvoklim atbilstošas ​​alkohola normas un/vai standartu vērtības. Kalibrēšanu var veikt tikai laboratorijas apstākļos un ar mitrās gāzes simulatora palīdzību ierīcēm ar pusvadītāja oksīda sensoru, bet ar mitrās gāzes simulatora vai sausās gāzes palīdzību ierīcēm ar elektroķīmisko sensoru. Lietotāja kalibrēšana mājās apstākļos nav iespējama – ja kāds piedāvā ierīces ar tā saukto 0 punktu kalibrēšanu, piemēram, Safe-Mate vai Safe-drive, tā ir krāpšana – 0 kā atskaites punkts neietekmē ierīces precizitāti. Alkometru šādi nokalibrēt nevar, jo nav iespējams noteikt, cik reižu rādījums ir lielāks vai mazāks par 0. Jo vairāk kalibrēšanas atskaites punktu ir alkometram, jo ​​precīzāka ir mērierīce.

Tā kā pastāv noteikta sakarība starp alkohola saturu izelpotajā gaisā un alkohola saturu asinīs (galu galā tiek mērīta viena un tā pati parādība, t.i. cilvēka intoksikācija), ražotāji izgatavo ierīces gan ppm (spirta gramos uz litru asiņu), gan mg/l. Rovico Büroo OÜ piedāvājumā ir abi modeļi. Policijas alkometrus (pamatojoties uz likuma prasībām) pārdodam tikai Mg/L versijā, kas pārvērš mērījuma rezultātu izteiktu promilēs.

Alkometru darbība ir atkarīga no sensora veida — vecākie sensora tipi kā MEMS sensori ir salīdzinoši plaša spektra gāzes analizatoru sensori, un tie var arī izmērīt gāzes noplūdes un oglekļa monoksīdu. Tajā pašā laikā šī iezīme bieži izraisa nepamatotus viltus rādījumus. SnO2 sensori ir nedaudz precīzāki un to galvenā uzmanība tiek pievērsta etanola daļiņu atrašanai. Diemžēl šim sensoram ir salīdzinoši ļoti īss kalpošanas laiks.

Alcoscan profesionālajos alkometros tiek izmantots ļoti selektīvs pusvadītāja oksīda sensors, kurā līdz minimumam tiek samazināta blakus faktoru iespējamā ietekme uz mērījuma rezultātu. Šis sensors nedarbojas kā gāzes analizators, bet mēra alkohola daudzumu izelpotajā gaisā. Rezultāts ir precīzāks un ticamāks (vienīgo nepareizo rādījumu var izraisīt acetons). Diemžēl, augstāka precizitātes klase un ilgāks kalpošanas laiks atspoguļojas arī alkometra cenā.

Labākie pusvadītāju sensori ir RIST sensori. Tiem līdz minimumam samazināta blakusfaktoru iespējamā ietekme uz mērījumu rezultātu. Šis sensors nedarbojas kā gāzes analizators, bet mēra alkohola daudzumu izelpotajā gaisā. Protams, viedais sensors ir jāatbalsta ar atbilstošu programmatūru un servisu.

Visprecīzākie ir alkometri ar elektroķīmisko sensoru, kuros būtībā ir izslēgts nepatiess rādījums alkohola neesamības dēļ. Šie sensori uz savas virsmas “noķer” tikai spirta daļiņas un lineāri pārraida informāciju vadības procesoram. Tas nodrošina augstu uzticamību un izcilu precizitāti. Tomēr šādu sensoru ražošana ir ievērojami dārgāka, un arī šādu alkometru ražotāju pasaulē ir maz. Rovico Büroo OÜ piedāvā tikai pazīstamāko un atzītāko ražotāju alkometrus ar elektroķīmisko sensoru, kā arī veic alkometru ražošanu paši.

Vienreizlietojamie alkometri nosaka reibuma esamību (atlikušo ietekmi) ķīmiskās reakcijas rezultātā. Tajā pašā laikā tas nodrošina ļoti labu precizitāti un uzticamību. Vienlaikus jāievēro, kādu reibumu vienreizlietojamais alkometrs spēj noteikt. Latvijā spēkā esošā 0,2 un 0,5 promiļu intoksikācijas robeža vairumam no šāda veida ierīcēm var nebūt skaidri atpazīstama. Šeit viss ir atkarīgs no konkrētā produkta un tā kvalitātes.