Vai alkometrs var melot?

Vienkārši un vecāki MEMS tipa sensori (ko izmanto Safe-Mate alkometri un Safe-Drive alkometri) būtībā ir gāzes analizatori, kas reaģē uz etanola daļiņām gaisā, bet arī uz propānu un CO (pazīstams arī kā sadzīves gāze un oglekļa monoksīds). Šo gāzu klātbūtne pārbaudītajā gaisā rādījumu ietekmē galvenokārt pieauguma virzienā. Šeit ir spēkā noteikums — ja viena lieta der visam, tā patiešām neder nekam.
Vairāk vai mazāk līdzīgi ir SnO2 sensori ar samazinātu jutību pret bezalkoholiskajiem dzērieniem. Fit sērijas alkometros tiek izmantots SnO2 sensors. Tomēr kā negatīva blakusparādība ir jāatzīmē fakts, ka SnO2 sensors var veikt ne vairāk kā 3 secīgus mērījumus. pēc tam ierīcei jāļauj “atpūsties” apmēram 15 minūtes. Līdzīgu tehniku ​​izmanto arī Tanitas alkometri. Tiek izmantoti arī vecāka tipa KAIST sensori — tos izmanto A.B.I. sērijas un CA2000™Pro alkometri. Igaunijas tirgū ir pārdots arī vecāks modelis ar nosaukumu CA 2000tm, kurā gāzes diskriminācija diemžēl ir ievērojami sliktāka un rezultāts ir neprecīzāks arī pārāk īsā pūšanas laika dēļ (mazāk par 4,5 sekundēm).

Labākie pusvadītāju sensori ir RIST sensori. Ar tiem tiek garantēta augstākā cietvielu sensoram iespējamā gāzes diskriminācija, ja to atbalsta arī atbilstošā programmatūra. Mūsu izvēlē ir Alcoscan sērijas alkometri, kas aprīkoti ar atbilstošu sensoru un programmatūru.

Visi pusvadītāju sensori alkometra vadības procesoram pārraida informāciju par meklējamās vielas (t.i. alkohola) daļiņu daudzumu gaisā kā sinusoidālu līkni, kuras slīpuma leņķis ir atkarīgs no konkrētās vielas.

Taču uz vienkāršākajiem (piemēram, MEMS, SnO2) sensoriem dažādu vielu reakcijas līknes var vai nu pārklāties, vai būt ļoti tuvu viena otrai, tāpēc lētākie sensori var uzrādīt “reibumu” arī tad, kad tie nav reibumā.

Visprecīzākie ir alkometri ar elektroķīmisko sensoru, kuros būtībā ir izslēgts nepatiess rādījums bezalkohola dēļ. Šie sensori uz savas virsmas “noķer” tikai spirta daļiņas un lineāri pārraida informāciju vadības procesoram. Tas nodrošina augstu uzticamību un augstu precizitāti. Taču šādu sensoru ražošana ir ievērojami dārgāka, un arī ražotāju pasaulē ir maz. Rovico Büroo OÜ piedāvā tikai viena no pazīstamākajiem ražotājiem alkometrus ar elektroķīmisko sensoru.

Darbojošs alkometrs parāda pareizo rezultātu, ja to lieto pareizi, vēlams tīrā vidē. Tā kā alkohola daļiņas var veidoties arī fermentācijas procesā, jebkurš alkometrs var neuzrādīt pareizo rezultātu telpā ar stipri piesārņotu gaisu. Ir ļoti svarīgi, lai alkometrā iepūstu tieši tā, kā norādīts instrukcijā. Tiem modeļiem, kuros netiek izmantoti iemuti (pūšanas caurules), ieteicams pūst dažas vai trīs reizes pēc kārtas un ar dažādu stiprumu (līdz tiek iegūts “pareizais” pūšanas veids). Šajā gadījumā jūsu saņemtais augstākais dzēruma rādītājs ir jāuzskata par pareizu.

Pirms pūšanas ir jāievelk gaiss plaušās un pūšot jāpūš ar mērenu spēku, it kā svilptu. Jums precīzi jāiepūš sensorā (vai izmantojot iemuti, atkarībā no modeļa). Ja ierīce ir darba kārtībā (atkarībā no modeļa iztīrīta vai kalibrēta pēc instrukcijas), arī rezultāts ir objektīvs. Ja cilvēks ir lietojis alkoholu pēdējo 5-10 minūšu laikā pirms pūšanas alkometrā, alkometra rādījums var būt nedabiski augsts, jo alkohola daļiņas atrodas mutē un rīklē.

Vienlaikus vēlamies pievērst uzmanību uz to, ka, tā kā alkometri (kas saskaņā ar mūsu likumiem ir nesertificēti mērinstrumenti) nav sertificēti, to nolasījums vien nekādā gadījumā nevar tikt izmantots kā pierādījums tiesā – saskaņā ar Igaunijas Republikas likumiem. Ja Jums nepieciešama reibuma noteikšana tiesiskām darbībām, iesakām (papildus reibuma rādījuma konstatēšanai ar alkometru) vērsties policijā, kurai ir tiesības organizēt reibuma ekspertīzi.

Patiesu intoksikācijas indikāciju var iegūt vismaz 30 minūtes pēc alkohola lietošanas, jo tieši tik ilgā laikā alkohols nonāk asinīs un no turienes pa plaušu kapilāriem līdz elpai. Iepriekšējā mērījumā jūs varat iegūt 0 rezultātu, jo alkohols vēl nav sasniedzis asinis. Iepriekšējā mērījumā var iegūt arī nepamatoti augstu intoksikācijas rādījumu, ko izraisa alkohola daļiņas, kas joprojām atrodas mutē uzreiz pēc alkohola lietošanas. NB! Laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu maksimālo intoksikāciju, katram cilvēkam ir atšķirīgs. 30 minūtes ir vidējais laiks, kas nepieciešams, lai piedzertos, taču dažādiem cilvēkiem tas var būt ilgāks.

Svarīga ir arī temperatūra. Cilvēka elpa atrodas 34ºC 1 cm attālumā no lūpām. Tomēr temperatūras svārstības par 1ºC ietekmē izelpas intoksikācijas novērtējumu par 6,8%.

Nepatiess lasījums, ko var izraisīt diabēts. Lai gan pusvadītāju sensoru ražotāji ir darījuši visu iespējamo, lai panāktu maksimālu uzticamību un precizitāti, šai tehnoloģijai ir viena pastāvīga īpatnība. Papildus alkoholam visi pusvadītāju sensori var reaģēt uz acetonu, ko var atrast cilvēku ar cukura diabētu izelpā. Ja šāda problēma rodas konkrētam cilvēkam, patiesi konkrētā cilvēka reibumu var noteikt tikai ar alkometru, izmantojot elektroķīmisko sensoru, vai ar klīnisko asins analīzi. Tāda pati problēma var rasties (vai var nebūt) cilvēkiem, kuriem strauji ir mainījies svars vai kuriem ir nopietni vielmaiņas traucējumi. Pilnīgi pareizu rezultātu var nodrošināt tikai alkometrs ar elektroķīmisko sensoru – pat diabēta gadījumā.